Jaké znalosti potřebujete pro úspěch

Znalosti se dají rozdělit na dvě skupiny. Obecné a specializované. Pokud chcete být úspěšní, víc než ty obecné vám pomohou ty specializované.

Henry Ford jednou stanul před soudem, protože se s jedním vydavatelem přel o to, zda je či není omezený pacifista. Noviny totiž tvrdili, že je nevzdělanec. U soudu mu pak pokládali různé otázky, aby se dokázalo, zda majitel automobilky má či nemá všeobecný přehled.

Na spoustu otázek skutečně nedokázal odpovědět. Ale pak pronesl toto: „Kdybych potřeboval znát odpovědi na vaše otázky, zmáčknu některé ze svých tlačítek na mém stole a přijde člověk, který mi na takovou otázku odpoví. Nebudu si zanášet mozek obecnými znalostmi, když mám okolo sebe lidi, kteří mi jakékoliv potřebné znalosti předají.“  Co ale Henry Ford znal a věděl velmi dobře, jsou specializované znalosti kolem aut. A co nevěděl, na to měl lidi. A proto v téhle oblasti uspěl.

Všimněte si znalostí lidí v televizních kvízových soutěžích. Co všechno dokázali se svým obrovským všeobecným přehledem. Jsou to vesměs průměrní lidé s průměrnými výsledky.  Za tím stolkem ještě nikdy nestál velmi úspěšný podnikatel.

Obecné znalosti jsou tedy fajn, ale nejsou zárukou úspěchu.