Nevymlouvejte se na zdraví

Jak je to s úspěchem a zdravím? Lidé, kteří nejsou tak úplně zdraví, či jsou dokonce postižení, svádí vlastní neúspěch na svůj hendikep.

Plno úspěšných lidí bylo, je a bude nějak postižených. Protože mají v nějaké oblasti hendikep, tak v jiné oblasti se snaží získat mimořádné schopnosti a tak se mohou vyrovnat ostatním. Musí se však více snažit. Najdou si obor, ve kterém můžou uspět i s tímto znevýhodněním. Od méně úspěšných je odlišuje hlavně velká vnitřní motivace.

Isaac Newton výrazně přispěl k rozvoji vědy, přitom se narodil předčasně. První léta života byl slabý, neduživý a často nemocný. V dospělosti trpěl depresemi, chorobnou podezíravostí a nepřátelstvím ke všem, kdo s ním nesouhlasili. A nakonec jako první vědec v historii, v roce 1705, za své dílo získal šlechtický titul.

Pojďme do současnosti. Rick Allen je bubeník britské rockové skupiny Def Leppard. Je jednoruký. Přitom hraje tvrdý rock. O levou ruku přišel při autonehodě. Pro naprostou většinu lidí by to byl neřešitelný průšvih. Být bubeník a nemít ruku, ale pro něho to byla výzva.

Známý zakladatel Virgin – Richard Branson je dyslektik. Sociální síť facebook vytvořil sociopat Mark Zuckerberg, který je barvoslepý podivín.

Existuje mnoho úspěšných lidí s poruchami učení i jednání. Dodnes jsme fascinování chybami v pravopise v rukopisech Leonarda da Vinciho a divnými zvuky a gesty Wolfganga Amadea Mozarta.

Je s podivem, že se někdo neúspěšný vymlouvá na bolesti nohou a třeba náš nejúspěšnější paralympionik Jirka Ježek jednu nohu ani nemá, protože ho v 11 letech srazila tatrovka. Je šestinásobný paralympijský vítěz, mistr světa a mluví plynně šesti jazyky.

Vždycky, když se budete vymlouvat na Vaše zdraví, zkuste si vzpomenout na právě takovéhle lidi.

Všechny pořady si můžete poslechnout v archivu: http://navodnauspech.cz/archiv/

A najdete nás také na facebooku: https://www.facebook.com/TomasKucera.cz/