Pravdomluvnost vede k neúspěchu

Nyní si řekneme něco o jednom velmi rozšířeném mýtu. A to je to, že pravdomluvnost a upřímnost vedou k úspěchu. Je to naopak. Vedou k neúspěchu. Opravdu musíte jiným říkat, že jsou troubové? Myslíte si, že s pravdivostí dojdete nejdál? Nelibí se Vám přetvařování? Jenže pak nebudete úspěšní.

Pokud něco chcete po někom nesympatickém, musíte se prostě přetvařovat, i když se Vám to nelíbí. Lidé jsou totiž milejší na ty, kteří s nimi souhlasí. Máte-li názor, že musíte být za každých okolností pravdomluvní a upřímní, pak se asi daleko nedostanete.

Angličané říkají, že lhaní je povinnost džentlmena. Psycholog John Frazer publikoval studii, ve které tvrdí, že člověk lže denně – a teď se podržte – až dvěstěkrát. A Peter Stiegnitz k tomu dodává, že 41 % našich lží je proto, abychom si ušetřili zlost, 14 % lží je, abychom měli pohodlnější život, 8,5 % abychom byli milováni a 6 % lží je jenom z lenosti.

Určitě jste už slyšeli, že přiznání je polehčující okolnost. Tenhle nesmyl už dostal na popraviště spoustu naivních lidí.

Říká se, že lhář se prozradí signály těla. Je hodně knih o řeči těla, ale většinou jde o mýtus. Dobré lhaní je jen otázkou tréninku. Jen u necvičených dětí z počátku poznáme, když lžou, ale časem se i ty děti to naučí. Ten, kdo dobře lže, nedává tělem žádné signály lhaní. Nemá na čele pot, nepohlíží stranou, ani si nehraje nervózně s prsty. Vezměte si třeba Billa Clintona. Nedával tělem vůbec žádné signály, když tvrdil, že neměl sexuální vztah s Monikou Lewinskou. A na otázku: A co ten orální sex? v pohodě odpověděl: Orální sex není sexuální vztah. Pánové, zkuste to doma říct partnerce. Tak co? Opravdu nikdy nelžete?

Všechny pořady si můžete poslechnout v archivu: http://navodnauspech.cz/archiv/

A najdete nás také na facebooku: https://www.facebook.com/TomasKucera.cz/