Žijeme ve špatné době?

Často od lidí slyšíme: Dnes je těžká doba.

My si to nemyslíme, protože to lidi tvrdili vždy. Snadno najdeme důkazy pro to, že lidé si vždy mysleli, že žijí v nějaké nejisté době. Například Alan Watts vystihl svůj pocit nejistoty ve své době již v roce 1951. Prohlásil: “Přežívá pocit, že žijeme v době neobvyklé nejistoty. V posledních přibližně 100 letech jsme přišli o mnoho dlouhodobě zavedených tradic. Například tradiční rodinu, společenský život, ekonomický pořádek, náboženství a tak dále. Jak léta plynou, pevných bodů, kterých se můžeme držet, ubývá.”

Úplně stejně to viděli lidé už v 7. století před naším letopočtem ve starověkém Římě, kdy panovalo přesvědčení, že po 120 letech existence je město předurčeno k pádu. Zkuste si na googlu vyhledat: “Nejistá doba” a zjistíte, že se objevuje pořád dokola ve stovkách časopisů a knih.

Ve skutečnosti není naše doba o nic nejistější, než ty ostatní doby. Chudoba, nemoci, válka, změna a smrt. To přece není nic nového. Dnes je naopak skvělá doba a my naopak žijeme na úžasném místě.

Zamyslete se… Jak často jsou v Čechách a na Slovensku živelné katastrofy, porovnejte se zbytkem světa. Kdy u nás bylo naposled zemětřesení, tornádo nebo války? I poslední revoluce se nazývá Sametová.

A navíc dnes žijeme skoro dvakrát déle, než před 100 lety. Tehdy například ženy nemohly dělat věci, které jsou v dnešní době naprosto normální. Nemohly studovat, hlasovat nebo být zvolená, pracovat a dokonce ani být nadřízené mužům.

Závěr tedy je, že v porovnání s minulostí a jinými místy na světě se máme opravdu moc dobře. A je dobré si to občas připomenout.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *